Strona głównaTerapie specjalistyczne

Terapie specjalistyczne

W Gabinecie Terapii Manualnej i Terapii Indiba we Wrocławiu dobieramy specjalistyczne metody terapii manualnej indywidualnie do każdego pacjenta tak, aby terapia stała się najbardziej efektywna. Wspomniane metody to:

 

FOI – osteopatia i integracja funkcjonalna

            Niezależna holistyczna koncepcja terapii zakładająca, że na problemy powstałe w narządach ruchu ciało ludzkie zawsze reaguje jako całość, przez co zmuszone jest kompensować je na innych poziomach wg ustalonego wzorca wzajemnych powiązań wszystkich stawów. Centralne miejsce tego układu stanowi kręgosłup. Pierwszym krokiem w kierunku diagnozy i terapii jest ustawienie w przestrzeni poszczególnych kręgów. Nieprawidłowa statyka kręgów jest bowiem faktyczną przyczyną blokad i ograniczeń funkcjonalnych w stawach. Terapii poddawany jest cały narząd ruchu.

 

Chiropraktyka wg Ackermana

            System terapii oparty na szczegółowej diagnostyce oraz precyzyjnej technice leczenia. Dlatego podczas zabiegu zostaje odblokowany wyłącznie ten kręg, który powodował u pacjenta ból lub inne dolegliwości. Według Ackermanna dolegliwości bólowe kręgosłupa najczęściej spowodowane są wadliwym ustawieniem miednicy. Prowadzi to do kompensacyjnych przemieszczeń w obrębie całego szkieletu. Przemieszczenia mają charakter odwracalny, a wszelkie zmiany są możliwe do korekcji podczas zabiegu.

 

 

Terapia ortopedyczna wg Kaltenborna – Evjentha

            Terapia opierająca się na kompleksowej analizie biomechanicznej i funkcjonalnej całego ciała. Leczeniu podlegają zarówno stawy jak i mięśnie i nerwy. Uzyskanie zamierzonych efektów możliwe jest dzięki zastosowaniu technik trakcyjnych, mobilizacji tkanek miękkich (masaż funkcyjny i poprzeczny, rozciąganie mięśni), mobilizacji stawów, mobilizacji struktur nerwowych oraz ćwiczeniom utrzymującym i poprawiającym ruchomość tkanek miękkich, stawów i struktur nerwowych.

 

Terapia przeciwobrzękowa wg Asdonka

            Terapia polegająca na wykonaniu odpowiednich chwytów w celu usprawniania krążenia limfy, przeciwdziałając zarazem powstaniu chorób wywołanych jej zastojem, likwidując obrzęki zastoinowe, zapalne, onkotyczne i chłonne, Pomaga też w rozluźnianiu zabliźnionej tkanki. W uzupełnieniu stosuje się bandażowanie, opaski uciskowe, terapię ruchową i oddechową.

 

Terapia manualna w tkankach miękkich

Polega na zastosowaniu szeregu technik i chwytów w celu rozluźnienia wzmożonego napięcia mięśni i powięzi oraz aktywacji procesów przeciwbólowych. Przebieg zabiegu i wybór technik jest indywidualnie dobierany do potrzeby pacjenta oraz do okolicy ciała. Stosuje się tu między innymi terapię tzw. „punktów spustowych”, poizometryczną relaksację czy mobilizacje stawowe . Terapię w tkankach miękkich można łączyć z masażem klasycznym, kinesiology tapingiem i innymi metodami.

 

Terapia McKenzie

Diagnostyka i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa oparte są o znajomość wzorców bólowych, analizę zachowania się bólu i innych objawów w wywiadzie i badaniu przedmiotowym. Charakterystyczne dla metody są powtarzalne ruchy jako testy diagnostyczne i jako środek leczniczy zmniejszający ból. Celem metody jest między innymi walka z nawrotami bólu, dlatego kładzie się duży nacisk na uniezależnienie pacjenta od terapeuty poprzez wyedukowanie go i zapoznanie z filozofią samoleczenia.